کاه برنج چیست و چه خواصی برای تغذیه دام دارد

کاه برنج چیست

کاه (کلش) برنج از محصولات فرعی کشاورزی بوده که شامل تنه و پوسته ای می باشد که کناره های دانه برنج را در بر می گیرد و در زمان خرمن کوبی تکه تکه و ریز شده و از دانه جدا می شود.

عمده استفاده کاه در صنعت دامداری می باشد که به عنوان یک نهاده برای خوراک دام می باشد.

از کلش برنج می توان به عنوان یک منبع غذایی ارزان و در دسترس و به عنوان بخشی از علوفه در جیره دامهای پرواری استفاده کرد.

کاه برنج

کاه برنج در تغذیه دام

امروزه با توجه به کم بودن منابع غذایی دام, میل استفاده دامداران به محصولات فرعی کشاورزی از جمله کاه برنج بسیار زیاد شده است.

سالانه مقدار زیادی شلتوک در کشور تولید می شود و به ازای این شلتوکها مقدار زیادی کاه تولید شده که این امر در تامین منابع غذایی دام بسیار حائز اهمیت می باشد.

 

کاه برای خوراک گاو

کلش از خوراکهایی محسوب می شوند که از زمان قدیم برای تغذیه گاو از آنها استفاده زیادی می کردند, کلش برنج یک نمونه از این کاهها محسوب می شوند که کشاورزان در فصل برداشت این کاهها را جمع آوری و بسته بندی کرده و در انبار دپو می کردند تا در فصل زمستان از آن برای تغذیه دام خود استفاده کنند.

از کلش برنج بیشتر به عنوان تامین کننده فیبر در جیره غذایی گاو استفاده می کنند.

 

کاه برنج برای خوراک گوسفندان

از نکات مهمی که برای خرید کلش برنج برای خوراک گوسفندان باید توجه داشته باشید این می باشد که کلش خریداری شده حتما باید خشک و بدون رطوبت باشد و اینکه قیمت مناسبی داشته باشد به این دلیل که قیمت در خرید نهاده های دامی بسیار مهم می باشد. زیرا درصد بالایی از هزینه های صنعت دامداری به قیمت نهاده مربوط می شود.

 

کاه برنج برای خوراک اسب

از کلش برنج برای خوراک اسب و همچنین برای تهیه بستر اسب استفاده می شود. کلش برنج از غذاهایی می باشد که از نظر ارزش غذایی زیاد بالا نمی باشد و بیشترین استفاده آن در خوراک به خاطر حجیم شدن خوراک بوده.

 

قیمت کاه برنج

قیمت کاه برنج بستگی به کاه تولیدی دارد و همچنین بسته بندی و سایز پرس آن. زیرا سایز کاه های پرس با هم متفاوت می باشد و با توجه به اندازه پرس قیمت آن مشخص می شو

درباره ی admin admin

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.