ضایعات زیتون خوراک دام و طیور

ضایعات زیتون چیست

امروزه از ضایعات و تفاله زیتون که شامل هسته و گوشته باقیمانده کارخانه های روغن کشی زیتون می باشد در صنعت دام و طیور به عنوان یک خوراک مغذی استفاده می کنند.

ضایعات زیتون

ضایعات کارخانه های روغن کشی زیتون

با گسترش دامداریها و مرغداریها ایده استفاده از ضایعات کارخانه های روغن کشی زیتون به عنوان ماده اولیه برای خوراک دام و طیور به یک ایده منطقی و قابل قبول تبدیل شده است.

زیرا سالانه حجم زیادی از تفاله زیتون کارخانه های روغن کشی باقی می ماند و برای اینکه دورریز نباشد و به محیط زیست آسیب نزند آن را پردازش و تبدیل به کنجاله زیتون می کنند و مورد مصرف در صنعت دام و طیور قرار می دهند.

 

مضرات استفاده از تفاله زیتون

از آنجایی که تفاله زیتون طعم گوشت دام و طیور را بهبود می بخشد و برتری خاصی نسبت به خوراک های سنتی مورد استفاده دامداریها دارد اما با مضراتی هم همراه می باشد.

از جمله این مضرات می توان به درصد آب و بالای روغن موجود در تفاله زیتون اشاره کرد که وقتی در معرض هوا قرار می گیرند کپک می زنند و قابل مصرف برای خوراک نمی شوند.

برای جلوگیری از کپک زدگی تفاله زیتون آن را فشار می دهند تا آب و روغن آن خارج شده و سپس با حرارت بالا آن را خشک کرده و تبدیل به کنجاله زیتون برای خوراک می کنند.

این امر باعث ماندگاری بالای کنجاله زیتون و در نتیجه تبدیل به خوراک سالمتر برای دام و طیور می شود.

 

استفاده از ضایعات زیتون در خوراک دام

کشور ما در موقعیت جغرافیایی خشک و نیمه خشک قرار دارد و مقدار علوفه تولیدی برای خوراک دام کافی نمی باشد.

بنابراین روی آوردن و استفاده از خوراک های غیر متعارف نظیر ضایعات زیتون یک امر منطقی بوده و با پردازش آن و آماده کردن آن برای خوراک دام بخش زیادی از نیازهای علوفه ای را تامین می کند.

 

ضایعات زیتون مورد مصرف خوراک طیور

در ایران سالانه 50 هزار تن ضایعات زیتون کارخانه های روغن کشی باقی می ماند که از این مقدار 50 درصد آن را آب تشکیل داده است و حدود بر 20 هزار تن تفاله و پسماند باقی می ماند که در صنعت خوراک دام و طیور مورد مصرف قرار می گیرد.

تفاله زیتون و تبدیل آن به کنجاله زیتون از درصد پروتئین کمتر نسبت به سایر کنجاله ها برخوردار می باشد ولی درصد فیبر آن بالاتر می باشد.

 

منابع

https://www.iranagrimagazine.ir/fa/report-news/3/detail/1195

https://www.agchemigroup.eu/tr/blog/post/olive-waste-feed-additive

 

درباره ی admin admin

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.